Pri dlhoročných vzťahoch sa objavujú rôzne problémy. Môžu byť väčšie aj menšie, no vždy je cesta, ako ich vyriešiť. Základom každého zdravého vzťahu je správna komunikácia a vypočutie si toho druhého. Ako vo vzťahu správne komunikovať? Máme pre vás jednoduché rady, ktoré uznávajú aj svetoví psychológovia.
Štyri typy komunikácie vo vzťahu
Množstvo odborných štúdií potvrdilo, že pre zdravý vzťah je kvalitná komunikácia kľúčová. No asi ste si už všimli, že ženy a muži komunikujú rôznymi spôsobmi. To, že nevieme komunikovať je jeden problém, ale musíme sa chcieť zlepšovať. Existujú štyri typy komunikácie, ktorým by ste sa mali snažiť vyhýbať.
Prvou je uzmierovanie – takže namiesto hádky alebo dialógu uprednostníte bezhlavé súhlasenie. Kríza je takto zažehnaná, no problémy sa takto len nabaľujú. Druhým typom je obviňovanie – čiže na každý argument útočíme. Za všetko je zodpovedný ten druhý a vy ste žiadnu chybu neurobili. Rozumovanie je tretím typom zlej komunikácie. Znamená to, že nekonáte srdcom, ale uprednostníte rozum. Problémy riešite racionálne a neberiete do úvahy všetky okolnosti. Posledným typom je odvádzanie pozornosti. Zástanca tohto štýlu sa snaží vždy zmeniť tému a vyhýba sa riešeniu problémov. Ktorým typom komunikujete vy?
Rady na zlepšenie
Veľa ľudí si myslí, že komunikácia stojí len na nejakých odborných technikách a investujú do kurzov či stretnutí. Naopak, stačí vedieť, aký typ osobnosti ste vy, aký je váš partner a čo by ste mali zlepšiť. V prvom rade sa držte toho, že každý problém treba komunikovať, uznajte si chybu a hľadajte spoločný kompromis. Na rovinu si povedzte, čo by ste chceli na komunikácií zlepšiť a čo vám napríklad vadí aj na partnerovi.
Hovorte o všetkom, čo je pre vás dôležité. Dobrá komunikácia nie je len o rozprávaní, ale aj o počúvaní toho druhého. Informácie, ktoré vám druhý hovorí, by ste si mali nechať vo vnútri, pochopiť ho a vedieť mu poradiť. Keď budete načúvať svojmu partnerovi, lepšie ho spoznáte, zistíte, čo potrebuje a prehĺbi sa váš vzťah.