Málokto radí upratovanie medzi svoje obľúbené činnosti. Obvykle je sobota tým najmenej obľúbeným dňom v týždni práve kvôli nemu. Aby sme si však zbytočne nepridávali prácu a upratovali efektívne a rýchlo, mali by sme sa vyvarovať základných chýb, ktoré často robíme. O aké ide?
Prípravky neaplikujte priamo na povrch
Aj vy umyjete riad, dosku a sporák jedným prípravkom, najlepšie saponátom na riad? Chyba! Ako už z názvu tohto prípravku vyplýva, je určený na riad, a tak neprenikne do kuchynskej dosky natoľko, aby odstránil všetky baktérie, ktoré sa na nej usadili. Omnoho lepšie je kuchynskú dosku čistiť kombináciou soli, sódy bikarbóny a citrónovej šťavy. Je to prírodný a zároveň veľmi účinný spôsob.
Ak prostriedok na čistenie vždy nastriekate priamo na povrch, ktorý sa ním práve chystáte čistiť, tiež nerobíte dobre. Obzvlášť, ak ide o prípravok na chemickej báze, môžete tak na postriekanom povrchu vytvoriť pruhy a fľaky, ktoré následne nepôjdu vyleštiť. Radšej prostriedok nastriekajte na handričku a až tak povrch pretrite.
A čo nenávidené umývanie okien? Ak použijete niektorú z týchto sád na umývanie okien, určite vám pôjde viac, než od ruky!
Neporiadok plodí iba ďalší neporiadok
Toaletu obvykle čistíme najviac, pretože sa nám zdá, že je na nej najviac baktérií. Aj keď to tak nie je, dajte si pozor na baktérie, ktoré sa hromadia na záchodovej kefe. Hoci ňou obvykle všetko v toalete vyluxujeme do čista, ona sama je ložiskom baktérií, ktoré sa na nej usádzajú, kým vyschne. Nechajte ju preto vždy vyschnúť skôr, než ju odložíte do stojana. Zo stojana tiež pravidelne vylievajte vodu a čistite ho.
Chybou pri upratovaní, alebo skôr ešte pred upratovaním je aj to, že máte všade rozložené veci. Ak je váš priestor plný zbytočného neporiadku, bude sa vám umývať, vysávať a utierať veľmi ťažko. Postarajte sa preto o to, aby ste ku všetkým povrchom mali jednoduchý prístup a ak nie, upracte najprv zbytočné veci.
Aj to, čím čistíte, musí byť čisté
Umyjete riad a hubku hodíte niekam na linku, aby nezavadzala, umyjete dlážku a mop či handru zahodíte naspäť do komory či do šatníka, aby nebola na očiach,… Chyba! Hubka na riad je miestom, kde sa zdržiava najviac baktérií. Mali by ste ju pravidelne vymieňať a nechávať po použití vyschnúť na vrchnej časti umývadla. Rovnako handry nezabúdajte pravidelne oprať a vyschnúť v otvorenom priestranstve, kým ich odložíte do skrine či tmavej uzavretej miestnosti.
Utierať prach či vysávať, čo skôr? Logika hovorí, že upratovanie je najlepšie začať zvrchu. To znamená, že ak máte v izbe police, utierajte najprv prach z tých najvrchnejších a nakoniec aj zo spodných. Vysávanie a umývanie dlážky si nechajte až na úplný koniec, aby ste po tom, čo utieraním zvírite prach, ten prach aj povysávali.
Pozrite si aj ďalšie skvelé rady a tipy na https://www.akonaupratovanie.sk/ a nakúpte všetky čistiace prostriedky či akékoľvek iné upratovacie pomôcky výhodne a z pohodlia domova vďaka týmto promo kódom.